Забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації

У державній установі «Урядовий контактний центр» за ініціативи Уряду  створено та діє з початку 2018 року сектор прийому звернень з використанням жестової мови управління організації прийому звернень для можливості осіб з інвалідністю по слуху за допомогою Sкуре - зв'язку звернутися на урядову «гарячу лінію» 1545 із пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами, адресованими органам виконавчої влади.

З метою забезпечення прав громадян з інвалідністю Урядовий контактний центр звернувся до Міністерства соціальної політики з проханням надати роз’яснення стосовно реалізації бюджетної програми по забезпеченню права осіб з інвалідністю на отримання грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, зокрема, компенсації за придбання мобільного телефона для письмового спілкування тощо.

Міністерство соціальної політики  надало  роз’яснення щодо забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення засобами для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

 

 

ЛИСТ-РОЗ’ЯСНЕННЯ МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ  УКРАЇНИ
ВІД 05.10.2018 р. № 556/0/242-18

Державній установі «Урядовий контактний центр»

 

Про розгляд звернення

Департамент реалізації державних соціальних програм розглянув звернення Урядового контактного центру, що надійшло до Міністерства щодо забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення засобами для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється у межах видатків, передбачених за бюджетною програмою 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за напрямом щодо забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, на який у 2018 році передбачено 1 127 576,5 тис. гривень.

Механізм забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації визначено Порядком забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (зі змінами) (далі – Порядок).

Пунктом 7 Порядку визначено, що особам з інвалідністю по слуху, законним представникам дітей з інвалідністю по слуху віком від семи років виплачується компенсація за придбання мобільного телефона для письмового спілкування.

Підставою для виплати компенсації особам з інвалідністю по слуху та дітям з інвалідністю по слуху за мобільний телефон для письмового спілкування є висновок відповідно МСЕК або ЛКК, що підтверджує інвалідність по слуху, та фіскальний чек, що підтверджує його придбання.

Особи з інвалідністю по слуху, законні представники дітей з інвалідністю по слуху віком від семи років можуть придбати планшет замість мобільного телефона для письмового спілкування із строком п’ять років, на який видано виріб.

Особам з інвалідністю по слуху, законним представникам дітей з інвалідністю по слуху віком від семи років, що надали фіскальний чек, який підтверджує придбання планшета замість мобільного телефона для письмового спілкування, відшкодовується вартість планшета в межах граничної ціни на мобільний телефон для письмового спілкування.

Відповідно до пункту 8 Порядку особам з інвалідністю по зору, законним представникам дітей з інвалідністю по зору віком від 14 років виплачується компенсація за придбання годинника (електронного – дітям віком від шести років), аудіоплеєра.

Особам з інвалідністю I групи по зору та законним представникам дітей з інвалідністю по зору віком від шести років виплачується компенсація за придбання палиці тактильної.

Підставою для виплати компенсації особам з інвалідністю по зору та дітям з інвалідністю по зору за вищезазначені вироби є висновок відповідно МСЕК або ЛКК,  що підтверджує інвалідність по зору, та фіскальний чек, що підтверджує придбання товару, зазначеного в додатку 2 до Порядку.

Пунктом 9 Порядку визначено, що на підставі висновку МСЕК, що підтверджує інвалідність по зору, та  фіскального чека, що підтверджує придбання диктофона, виплачується компенсація особам з інвалідністю I і II групи по зору з числа студентів та слухачів закладів вищої освіти, особам, які працюють на посадах керівників та їх заступників, дітям з інвалідністю з 14 років, що навчаються в закладах загальної середньої освіти та професійної (професійно-технічної) освіти, а також юристам, журналістам, педагогічним працівникам, науковцям, перекладачам. Іншим спеціалістам може бути виплачена компенсація за придбання диктофона за наявності висновку МСЕК, що підтверджує інвалідність по зору, фіскального чека, що підтверджує придбання такого засобу, а також рішення комісії, утвореної органом соціального захисту населення, до складу якої входить представник громадської організації осіб з інвалідністю по зору.

Згідно з пунктом 10 Порядку особи з інвалідністю I та II та законні представники дітей з інвалідністю по зору можуть придбати мобільний телефон замість одного, декількох або всіх засобів (крім мобільних телефонів для письмового спілкування).

Особам з інвалідністю I та II групи по зору та законним представникам дітей з інвалідністю по зору, які надали фіскальний чек, що підтверджує придбання мобільного телефона замість одного, декількох або всіх засобів (крім мобільних телефонів для письмового спілкування), передбачених в додатку 2 до Порядку, відшкодовується вартість мобільного телефона в межах граничної ціни, в тому числі сукупної, на спеціальні засоби для спілкування, орієнтування та обміну інформацією для осіб з інвалідністю по зору із строком п’ять років, на який видано виріб.

Разом з тим інформуємо, що на сьогодні жодне з підприємств в Україні не подавало документів на відповідність кваліфікаційним вимогам на постачання засобів для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

З огляду на зазначене, особам з інвалідністю по зору та слуху надається можливість самостійно придбати необхідний засіб для орієнтування, спілкування та обміну інформацією на вільному ринку та отримати компенсацію на підставі фіскального чека в межах граничної ціни відповідно до Порядку.

Наказом Мінсоцполітики від 29.01.2016 № 59 «Про організацію у 2016 році забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації» (зі змінами), який зареєстровано у Мін’юсті 18.02.2016 за № 257/28387, затверджено граничні ціна на технічні та інші засоби реабілітації та встановлено, зокрема, технічні характеристики засобів для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Пунктом 53 Порядку визначено, що оригінал фіскального чека для виплати компенсації передається особою з інвалідністю, іншою особою або їх законними представниками до органу соціального захисту населення не пізніше  чотирьох місяців з дати, зазначеної в фіскальному чеку.

Додатково зазначаємо, що на сьогодні з порядком дій щодо забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб засобами реабілітації можна ознайомитися на офіційному сайті Мінсоцполітики у розділі «Інвалідність», підрозділі «Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, спецавтотранспортом», де розміщено інформаційні матеріали ( методичні рекомендації щодо Порядку) стосовно реалізації нового механізму забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

 

Заступник директора Департаменту                                                                              В. Задніпрянець