У Києві пройшов Форум «Формування інклюзивної політики. Нові можливості»

12 жовтня 2018 року у Києві відбувся Форум «Формування інклюзивної політики. Нові можливості», організований громадською організацією «Всеукраїнське об’єднання «Розвиток. Розвиток» та громадською організацією «Гармонія» у рамках програми Київської міської державної адміністрації «Громадська перспектива: прозора влада та активна громада». Форум присвячений пам’яті Раїси Василівни Панасюк – Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю.

Учасники Форуму: відомі представники громадської спільноти, керівники закладів реабілітації людей з інвалідністю, діячі культури, представники Міністерства освіти і науки, Міністерства соціальної політики, IT-компаній, студенти та журналісти. Участь у роботі Форуму «Формування інклюзивної політики. Нові можливості» взяла виконуючий обов’язки директора Урядового контактного центру Олена Олександрівна Антоненко.

Захід розпочався презентацією на тему «Діяльність Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю Раїси Панасюк: «Досягнення. Напрацювання. Плани». Під час Форуму відбулися чотири панельні дискусії: працевлаштування людей з інвалідністю; новітні технології у розвитку інклюзії; створення інклюзивного середовища; творчість без обмежень. Спікери ознайомили присутніх з мистецькими проектами та адаптованою літературою для розвитку мовлення у дітей з особливими освітніми потребами, а також досвідом працевлаштування людей з інвалідністю, зокрема і через соціальне підприємництво.

Перед учасниками Форуму виступила очільник Урядового контактного центру Олена Антоненко. Розкриваючи тему «Інноваційний досвід Урядового контактного центру при створенні можливості веб-комунікації осіб з порушенням слуху звернутися до органів виконавчої влади», керівник установи відзначила, що вперше в Україні з початку 2018 року для людей з порушенням слуху забезпечено можливість за допомогою відеозв’язку звернутися до органів виконавчої влади. Це була одна з ініціатив Раїси Панасюк, підтримана Урядом України, – «звернутися» на урядову «гарячу лінію» рідною мовою нечуючих. Вже більш як півтори сотні звернень зареєстровано від громадян з порушенням слуху та надано роз’яснення з використанням жестової мови. «Є ще одна не здійснена мрія Раїси Василівни, яка ставила за мету надання можливості людям з порушенням слуху реалізувати своє право в екстрених ситуаціях: викликати швидку допомогу, поліцію, служби надзвичайних ситуацій», – зазначила Олена Антоненко. На жаль, державна установа «Урядовий контактний центр» не є службою екстреного реагування, тому питання створення відповідного сервісу на державному рівні залишається відкритим.

У рамках Форуму відбувся інклюзивний концерт та фотовиставки: «Присвячена пам’яті Раїси Панасюк», «Навколо світу на інвалідному візку», «Матуся, ти повірила у мене», «Ми інакші, але ми серед Вас» та інші. Також учасники на виставці декоративно-прикладного мистецтва ознайомилися з виробами людей з інвалідністю: декоративними виробами, живописом, барельєфними картинами, біжутерією, народною вишивкою тощо.

Організатори Форуму висловили сподівання, що подібні заходи з презентацією практик створення інклюзивного середовища, застосування новітніх технологій у розвитку інклюзії, ознайомлення з досвідом працевлаштування людей з інвалідністю мають бути поширені в усіх регіонах країни.